Skip to content

2216 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$159,500
Last Sale Date
Apr 19, 2001

Property Information

Block21002
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
27%
Improvement Value:$237,600
73%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,242-0.6%
2024$7,287+40.1%
2023$5,202-0.4%
2022$5,221+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook 5792, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1900