Skip to content

143 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block21003
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
24%
Improvement Value:$316,200
76%
Total Assessment$414,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,249-0.6%
2024$9,307+40.1%
2023$6,644-0.4%
2022$6,669+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 9215, Page 982Recorded7/7/2017

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 8451, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1900