Skip to content

122 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 2002

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block2101
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
DescriptionS-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,553
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
32%
Improvement Value:$383,300
68%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,505-0.6%
2024$12,583+40.1%
2023$8,982-0.4%
2022$9,016+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002