Skip to content

73 Bleecker St.(Block 2103 Lot 2)Jersey City, NJ 07307

Built 2018
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2019

Property Information

Block2103
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$2,736+59.5%
2019$1,716+1.3%
2018$1,694+2.9%
2017$1,646+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 9280, Page 630NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5175, Page 12