Skip to content

67 Bleecker St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2009

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 19, 2015

Property Information

Block2103
Lot5
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2UCONDO-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
11%
Improvement Value:$606,900
89%
Total Assessment$681,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,227-0.6%
2024$15,322+40.1%
2023$10,938-0.4%
2022$10,979+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,771DeedBook 9064, Page 800Recorded9/22/2015

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,771DeedBook 8910, Page 37Recorded5/20/2013

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8703, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 2009