Skip to content

73 Bleecker St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block2103
Lot2
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
18%
Improvement Value:$561,700
82%
Total Assessment$685,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,296+27.7%
2024$11,974+40.1%
2023$8,548-0.4%
2022$8,580+16.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9391, Page 212NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018