Skip to content

56 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 18, 2011

Property Information

Block1403
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
44%
Improvement Value:$274,000
56%
Total Assessment$487,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893-0.6%
2024$10,961+40.1%
2023$7,824-0.4%
2022$7,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8786, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1880