Skip to content

201 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1970

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 18, 1987

Property Information

Block2104
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,670
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
46%
Improvement Value:$265,200
54%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,946-0.6%
2024$11,015+40.1%
2023$7,863-0.4%
2022$7,892+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3739, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1970