Skip to content

163 Hutton StJersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 10, 1986

Property Information

Block3602
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
40%
Improvement Value:$318,600
60%
Total Assessment$534,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,940-0.6%
2024$12,015+40.1%
2023$8,577-0.4%
2022$8,609+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3553, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1960