Skip to content

173 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 2015

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 16, 2015

Property Information

Block2104
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
30%
Improvement Value:$496,700
70%
Total Assessment$710,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,865-0.6%
2024$15,965+40.1%
2023$11,396-0.4%
2022$11,439+32.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 9053, Page 429NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8928, Page 467Recorded8/27/2013

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 7676, Page 47