Skip to content

3490 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1993

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block2104
Lot88
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,270
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,900
31%
Improvement Value:$403,500
69%
Total Assessment$588,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,139-0.6%
2024$13,221+40.1%
2023$9,438-0.4%
2022$9,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

DeedBook 9061, Page 850Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 9061, Page 850

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8220, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1993