Skip to content

71 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 2000

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block2904
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,165
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
35%
Improvement Value:$432,200
65%
Total Assessment$665,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,849-0.6%
2024$14,943+40.1%
2023$10,667-0.4%
2022$10,707+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 8944, Page 855Recorded11/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 2000