Skip to content

202 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 22, 2009

Property Information

Block2105
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-F-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
36%
Improvement Value:$480,000
64%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+40.1%
2023$12,030-0.4%
2022$12,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8671, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1915