Skip to content

230 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block2105
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
54%
Improvement Value:$191,200
46%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,182-0.6%
2024$9,240+40.1%
2023$6,596-0.4%
2022$6,620+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 7115, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1905