Skip to content

260 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2005

Property Information

Block2604
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
47%
Improvement Value:$251,400
53%
Total Assessment$476,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,638-0.6%
2024$10,705+40.1%
2023$7,641-0.4%
2022$7,670+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900