Skip to content

60 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2013

Property Information

Block21101
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
32%
Improvement Value:$211,600
68%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$5,331+3.9%
2014$5,129+2.5%
2013$5,004
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8271, Page 229