Skip to content

62 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 2004

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block21101
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F+B-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
23%
Improvement Value:$331,900
77%
Total Assessment$432,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,667-0.6%
2024$9,727+40.1%
2023$6,944-0.4%
2022$6,970+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft3,552DeedBook 9553, Page 617Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 8746, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 2004