Skip to content

114 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block21101
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-CBG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,700
23%
Improvement Value:$388,400
77%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,234-0.6%
2024$11,305+40.1%
2023$8,070-0.4%
2022$8,100+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8294, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1922