Skip to content

360 Bergen Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2009

Property Information

Block21101
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
36%
Improvement Value:$138,700
64%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,837-0.6%
2024$4,867+40.1%
2023$3,474-0.4%
2022$3,487+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906