Skip to content

97 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1906

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block21102
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-1UQ2130
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
40%
Improvement Value:$126,200
60%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,698-0.6%
2024$4,728+40.1%
2023$3,375-0.4%
2022$3,387+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$154,000

From:

To:

DeedBook 9248, Page 596Recorded10/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1906