Skip to content

101 Bayview Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block24001
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
45%
Improvement Value:$104,300
55%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,238-0.6%
2024$4,265+40.1%
2023$3,044-0.4%
2022$3,056+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 9303, Page 831Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 9164, Page 855Recorded12/14/2016

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 7157, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1907