Skip to content

38 Park StJersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 22, 2004

Property Information

Block17003
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2SBD1UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,349
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,800
47%
Improvement Value:$187,000
53%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,878-0.6%
2024$7,927+40.1%
2023$5,659-0.4%
2022$5,680+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7383, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1905