Skip to content

85 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1912

Last Sale Date
Sep 21, 2064

Property Information

Block21102
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,333
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
47%
Improvement Value:$92,200
53%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,885-0.6%
2024$3,910+40.1%
2023$2,791-0.4%
2022$2,801+15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2957, Page 564

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,333DeedBook 9882, Page 132Recorded2/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1912