Skip to content

249 Clerk St.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$553,160
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block21302
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
18%
Improvement Value:$373,100
82%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+69.6%
2024$5,991+40.1%
2023$4,276-0.4%
2022$4,292+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$553,160
Sq Ft1,414DeedBook 9796, Page 950Recorded1/21/2024

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 9266, Page 392Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9193, Page 179Recorded4/12/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4901, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1910