Skip to content

55 Atlantic St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block19501
Lot22
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2.5S-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,421
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
10%
Improvement Value:$402,700
90%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997+69.3%
2024$5,905
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,421DeedBook 9786, Page 587Recorded11/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1910