Skip to content

41 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 2007

Last Sale Price
$435,750
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block21303
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,184
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
23%
Improvement Value:$313,800
77%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,111-0.6%
2024$9,168+40.1%
2023$6,544-0.4%
2022$6,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,750
Sq Ft3,184DeedBook 9531, Page 564Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9382, Page 136Recorded2/22/2019

Property Sale

Sale
$489,500

From:

To:

DeedBook 8277, Page 314NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/26/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 7764, Page 5

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 6024, Page 136