Skip to content

117 Carteret Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block22704
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F+B-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
20%
Improvement Value:$323,300
80%
Total Assessment$404,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,037-0.6%
2024$9,094+40.1%
2023$6,491-0.4%
2022$6,516+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

DeedBook 9164, Page 957Recorded12/14/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8751, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 2004