Skip to content

1 Minerva St.Jersey City, NJ 07304

Built 2010

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 19, 2015

Property Information

Block21304
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BT-F&RC-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
31%
Improvement Value:$182,900
69%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938-0.6%
2024$5,975+40.1%
2023$4,265-0.4%
2022$4,281+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 9029, Page 812

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9029, Page 812Recorded3/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 8332, Page 169