Skip to content

239 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block28601
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description1.5S-B-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
27%
Improvement Value:$216,000
73%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,628-0.6%
2024$6,669+40.1%
2023$4,761-0.4%
2022$4,778+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 9125, Page 368Recorded6/15/2016

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 9059, Page 581Recorded8/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1907