Skip to content

22 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Date
Mar 15, 1982

Property Information

Block21305
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
32%
Improvement Value:$164,400
68%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,868-0.7%
2024$4,902+35.9%
2023$3,606-0.4%
2022$3,620+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3345, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1910