Skip to content

720 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1875

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 3, 2002

Property Information

Block21401
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage4,319
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
16%
Improvement Value:$344,800
84%
Total Assessment$410,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164-0.6%
2024$9,222+40.1%
2023$6,583-0.4%
2022$6,607+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6002, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1875