Skip to content

222 Arlington Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Sep 8, 2014

Property Information

Block21403
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,406
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
27%
Improvement Value:$257,100
73%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,862-0.6%
2024$7,912+40.1%
2023$5,648-0.4%
2022$5,669+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

DeedBook 8996, Page 57Recorded9/19/2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 8886, Page 448

Property Sale

Sale
$434,600
DeedBook 8127, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1910