Skip to content

285 Whiton St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block20005
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-F-G-3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,353
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
43%
Improvement Value:$285,600
57%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,152-0.6%
2024$11,222+40.1%
2023$8,010-0.4%
2022$8,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8768, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1910