Skip to content

242 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2010

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 22, 2011

Property Information

Block21403
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,056
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
20%
Improvement Value:$376,700
80%
Total Assessment$471,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533-0.6%
2024$10,599+40.1%
2023$7,566-0.4%
2022$7,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8812, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 2010