Skip to content

300 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2013

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
May 2, 2011

Property Information

Block10401
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
27%
Improvement Value:$490,400
73%
Total Assessment$670,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,970-0.6%
2024$15,064+40.1%
2023$10,753-0.4%
2022$10,793+33.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 8789, Page 878