Skip to content

198 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block21404
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,736
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
19%
Improvement Value:$358,400
81%
Total Assessment$444,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926-0.6%
2024$9,988+40.1%
2023$7,130-0.4%
2022$7,156+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 8561, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 2008