Skip to content

931 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2012

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 6, 2014

Property Information

Block11905
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
27%
Improvement Value:$478,500
73%
Total Assessment$658,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,704-0.6%
2024$14,797+40.1%
2023$10,562-0.4%
2022$10,602+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,720DeedBook 8977, Page 359Recorded6/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6031, Page 199