Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
2 Dakota St.Jersey City, NJ 07305
Public Property
Last Sale Price
$15,000,000
Last Sale Date
Apr 8, 2009
Property Information
Block21501
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page215
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.04
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$7,041,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$7,041,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2002 | $54,098 | +1.9% |
| 2001 | $53,075 | +0.0% |
| 2000 | $53,075 | +6.6% |
| 1999 | $49,781 | -0.0% |
Property History
No events match the selected filters.