Skip to content

65 Yale Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block21801
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,208,600
92%
Improvement Value:$100,000
8%
Total Assessment$1,308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,221+333.3%
2024$6,743+40.1%
2023$4,814-0.4%
2022$4,832+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920