Skip to content

74 Mallory Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07304

Built 1914

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Nov 6, 2013

Property Information

Block21801
Lot20
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Building Details

Building Class---
Description3S-F-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage659
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
33%
Improvement Value:$139,600
67%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680-0.6%
2024$4,710+40.1%
2023$3,362-0.4%
2022$3,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft659DeedBook 8946, Page 578Recorded12/5/2013

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8618, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1914