Skip to content

13 Yale Av.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 11, 2014

Property Information

Block21801
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
36%
Improvement Value:$182,400
64%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,386-0.6%
2024$6,426+40.1%
2023$4,587-0.4%
2022$4,605+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8997, Page 131

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 8997, Page 131Recorded9/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1910