Skip to content

315 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block21802
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4UNH-BG4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,492
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
27%
Improvement Value:$284,600
73%
Total Assessment$391,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,731-0.6%
2024$8,786+40.1%
2023$6,272-0.4%
2022$6,295+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925