Skip to content

363 West Side Ave.Jersey City, NJ 07305

Public Property

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 14, 1997

Property Information

Block21802
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
93%
Improvement Value:$4,300
7%
Total Assessment$58,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$910+6.6%
1999$854-0.0%
1998$854+1.5%
1997$842+19.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5146, Page 106