Skip to content

173 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 1998

Property Information

Block2201
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-C&B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
55%
Improvement Value:$194,200
45%
Total Assessment$431,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640-0.6%
2024$9,700+40.1%
2023$6,924-0.4%
2022$6,950+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900