Skip to content

205 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block2202
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,500
34%
Improvement Value:$417,700
66%
Total Assessment$636,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,206-0.6%
2024$14,295+40.1%
2023$10,205-0.4%
2022$10,243+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft3,400DeedBook 9190, Page 680Recorded4/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1990