Skip to content

172 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block1301
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,355
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,600
38%
Improvement Value:$306,300
62%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,962-0.6%
2024$11,031+40.1%
2023$7,874-0.4%
2022$7,903+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5534, Page 188

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 4700, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3604, Page 42