Skip to content

212 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2006

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block2203
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-D-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
32%
Improvement Value:$515,300
68%
Total Assessment$755,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,866-0.6%
2024$16,972+40.1%
2023$12,115-0.4%
2022$12,160+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$659,000
DeedBook 8093, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 2006