Skip to content

79 Paterson StreetJersey City, NJ 07307

Built 1966

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 2, 2010

Property Information

Block2101
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,676
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,700
38%
Improvement Value:$382,000
62%
Total Assessment$615,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,749-0.6%
2024$13,835+40.1%
2023$9,876-0.4%
2022$9,913+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966