Skip to content

189 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block2203
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,300
56%
Improvement Value:$190,300
44%
Total Assessment$432,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,660-0.6%
2024$9,721+40.1%
2023$6,939-0.4%
2022$6,965+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936