Skip to content

94 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block2203
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,600
36%
Improvement Value:$401,200
64%
Total Assessment$626,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,996-0.6%
2024$14,084+40.1%
2023$10,054-0.4%
2022$10,091+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 9786, Page 134Recorded11/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1941